Koriander - Korenie, zelenina v Ázijskej kuchyni

 
 
 
 

Koriander - Korenie, zelenina v Ázijskej kuchyni

Rastlinka koriandru je 50 cm vysoká, listami sa podobá rastlinke petržlenu. Používa sa vňať i suché plody. Koriander pochádza pravdepodobne z východného Stredomoria a západnej Ázie, dnes sa však pestuje po celom svete, aj u nás. Najlepšia akosť pochádza z Indie. Jeho cnosti v kuchyni a medicíne sú dokladované viac než 3000 rokov vo védach, neskôr v egyptských papyrusoch, zmieňuje sa o ňom aj Starý zákon. Hippokrates, grécky "otec medicíny", používal koriander ako liek a Rimania ho rozšírili do Európy.

Účinky:


V náuke o prírodných liečivách sa koriander používa pri pocite plnosti a ľahkých kŕčovitých žalúdočných a črevných problémoch. Tak, ako rasca, fenykel a anýz je aj koriander používaný proti nadúvaniu.
Silica koriandru zvyšuje chuť k jedlu - podporuje tvorbu žalúdočných štiav, čím podporuje trávenie, mierni kŕče a zastavuje vetry. Pomáha pri "lenivosti" čriev a pri zápche, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva. Čínska a indická medicína odporúča koriander pri stavoch slabosti, zvlášť pri rekonvalescencii. V ľudovom liečiteľstve sa používa proti červom. Externe sa používa v liehu pri reumatizme a bolestiach v kĺboch. 


Má tiež priaznivé účinky na nervovú sústavu. Pozitívne pôsobí pri migréne. V duševnej oblasti pomáha zbavovať sa ostýchavosti, posilňuje sebavedomie a koncentráciu, pomáha zbaviť sa trémy pred vystúpením pred publikom. 


Použitie:


Semienka koriandru sú súčasťou koreniacej zmesi „kari" vďaka ostro korenistej chuti. Pridáva sa pri dochutení polievok, šalátov a bielkovinových jedál. Ďalej pri nakladaní húb, červenej repy, kapusty, do pečiva, do omáčok a likérov. Mletý koriander sa používa i pri výrobe cukroviniek a je súčasťou perníkového korenia. 
Najlepšie je zakúpiť si celý koriander, nie mletý, aby sa zachoval éterický olej, a podľa použitia ho aktuálne rozdrviť v mažiari.

Zdroj: strava.sk

 

...