Blog

Infobar icon

Otváracie hodiny Po - Pi: Od 9h00-18h00, So: Od 9h00-20h00 Ne: Zatvorené. Od 9h-11h vyhradená doba pre seniorov. Vstup až po dezinfekcií rúk, s rúškom a rukavicami, max. počet 10 zákazníkov naraz, dodrziavajte min. 2m odstup. Objednávky cez eshop sa snažíme vybaviť stále v rámci 3-4 pracovných dní. Osobný odber je možný až po potvrdení objednávky a s vopred dohodnutým termínom.

 
 
 
Úvod > Blog
 

Udon rezance po japonsky

Udon (う ど ん)

Udon sú hrubé japonské rezance vyrobené z pšeničnej múky. Sú hrubšie ako rezance soba, biele a pružnejšie . Udon je široko dostupný v reštauráciách po celom Japonsku a pripravuje sa v rôznych teplých a studených jedlách.

Populárne jedlá s Udon rezancami.

Nižšie je uvedený zoznam pokrmov s udon rezancami, ktoré turisti obyčajne nájdu v reštauráciách po celom Japonsku. Upozorňujeme, že existujú určité regionálne rozdiely v názvoch a korení.

 

Celý článok...
 

Ako správne používať jedálne paličky

Jedálenské paličky, sú tradičným kuchynským nástrojom východnej Ázie – Čína, Japonsko, Vietnam a Kórea, čiastočne Thajsko kde sa však používajú len ku konzumácii rezancových polievok.
Jedálenské  paličky sa vyrábajú  z dreva, bambusu, kovu, kostí a dnes aj z plastu. Strieborné paličky  sa údajne používali v Číne na odhalenie otráveného jedla. Ak bol prítomný jed, palice vplyvom chemickej reakcie sčerneli.

Ázijské reštaurácie a bistrá sa na Slovensku tešia veľkej popularite. Hoci väčšina sa prispôsobila našej kultúre a k jedlu ponúka príbor, s klasickými čínskymi paličkami chutí jedlo predsa len inak. Jedenie s nimi však dá mnohým zabrať.

 

Celý článok...
 

Ako správne pripraviť vietnamskú kávu

Pravou, autentickú vietnamskú kávu pripravíte použitím kávového "Phin" filtra. Skvelého výsledku dosiahneme pridaním sladkého kondenzovaného mlieka, ktorý ešte umocní chuť a zážitok z kávy. V horúcom podnebí Vietnamu sa káva podáva často s ľadom a výsledkom je neuveriteľne lahodná a povzbudzujúca ľadová káva.

 

Celý článok...
 

RYŽA JE DOKONALÁ OBILINA: Poznáme dôvody, prečo by ste ju mali jesť často

Ak vám ryža nechutí, možno ste ju nejedli správne pripravenú alebo ste pri varení konkrétneho jedla použili nevhodný typ.

Najhodnotnejšou zložkou maličkých zŕn sú komplexné sacharidy, z ktorých pochádza až 85 percent energie. Pritom ryža má nízky glykemický index (GI), to znamená, že nerozkolíše hladinu cukru v krvi. Natural je na stupnici od 0 do 100 presne v polovici, biela má GI 64. Okrem toho je ryža bohatá na vitamíny skupiny B a na minerálne látky a stopové prvky, najmä fosfor, draslík a železo.

Nachádza sa v nej viac kvalitných rastlinných bielkovín ako v pšenici a neobsahuje lepok ani tuk, preto ju môžete jesť aj pri celiakii a problémoch s cholesterolom. Nelúpaná ryža má oproti lúpanej a bielenej ryži viac živín a vysoký obsah vlákniny a antioxidantov, ktoré chránia pred rakovinou hrubého čreva, prsníka a prostaty.

 

Celý článok...
 

Kikkoman suši technika

Suši je japonské jedlo, ktorého hlavnou súčasťou je ryža ochutená ryžovým octom. Suši je však aj umením, pretože japonské jedlo vyniká nielen výbornou chuťou, ale aj vzhľadom.

Sushi sa konzumuje nakrájané na kúsky, namáčané v sójovej omáčke alebo wasabi paste.

 

Celý článok...
 

Vysvetlenie o rôznych typoch sójových omáčok

Nie všetky sójové omáčky sú spravené rovnako. Tu sú rôzne typy sójovej omáčky, čo potrebujete vedieť o a ako ich používať.

Celý článok...
 

Čo sú to sacharidy, uhľohydráty, karbohydráty, cukry?

Sacharidom alebo glycidom sa nevenuje toľko pozornosti ako bielkovinám a tukom. V staršom názvosloví ich môžeme nájsť pod pojmom uhľohydráty, uhľovodany, karbohydráty a ľudovo cukry. Veľakrát v praxi dochádza k tomu, že telu poskytujeme v nevhodný čas nevhodný sacharidový zdroj.

 

Celý článok...
 

Ako správne jesť PHỞ

Pre nováčika, môže byť miska Pho tak vynikajúca, ako aj zároveň zastrašujúca, keď sa skĺbia všetky rôzne kusy mäsa, korenia a nevyhnutné jedlé prísady do jediného jedla. Našťastie Vincent a Mikey Kha, dvojica otec a syn, ktorí prevádzkujú Pho & Cafe Anh Hong v Upper Darby, PA vás učia všetko, ako na to.

Od toho, na čo sa má zamerať pri ochutnávaní, až do výberu správych omáčiek, naučíte sa rýchlo všetko, čo potrebujete vedieť, od týchto PHO odborníkov.

VINCENT & MIKEY KHA

https://munchies.vice.com/videos/how-to-pho

 

Celý článok...
 

Japonské špeciality: shoyu, tamari a miso

V poslednom čase sa veľa hovorí o Shoyu, Tamari a Miso nielen ako o korení a prísadách na varenie ale aj ako o zázraku mediciny vďaka ich vlastnostiam, ktoré majú priaznivé účinky na zdravie človeka.

Shoyu patrí spoločne s Tamari medzi dve tradičné ázijské sójové omáčky. Vyrába sa procesom fermentácie známym stovky rokov zo zmesi rozdrvených sójových bôbov, praženej pšenice, fermentačného činidla (Aspergillus oryzae) a vody. Prechádza dlhým procesom prírodného kvasenia, pri ňom dochádza k procesom premeny ťažko stráviteľných sójových bielkovín, škrobov a tuku na ľahko stráviteľné aminokyseliny, jednoduché cukry a mastné kyseliny, zároveň zachováva všetky dôležité látky, ktoré majú blahodárny vplyv na ľudský organizmus.

 

Celý článok...
 

Všetko o suši...

Suši (jap. 寿司,鮨,鮓,すし) je tradičné japonské jedlo z ryže ochutenej octovou omáčkou a z rôznorodých surových alebo tepelne upravených surovín. 

Japonské slovo suši (Sushi) pôvodne znamenalo ľahké ryžové jedlo. Jeho význam sa časom skonkretizoval a označuje kombináciu octom ochutenej ryže (jap. 寿司飯,すしめし suši meši - suši ryža) s inými surovinami (doslovne: jap. ねた neta - materiál).
Charakteristickou surovinou sú hlavne surové ryby (tuniak losos, makrela) a ikry, plody mora (krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky, kraby), zelenina (uhorka, mrkva, avokádo), vaječná omeleta, ale aj tofu alebo huby (šiitake).
Treťou základnou surovinou, ktorá sa používa na prípravu väčšiny druhov suši sú plátky morských rias nori (jap. 海苔,のり).

Suši sa podáva s zázvoromwasabi a sójovou omáčkou.

Malé reštaurácie špecializované na podávanie suši sa v Japonsku nazývajú sušija (jap. 寿司屋,寿司や).

 

Celý článok...
 

Ako správne pripraviť suši ryžu.

Skvelé suši začína s skvelou ryžou. V tomto videu sa dozviete, ako sa robí suši ryža.

 

 

 

Celý článok...
 

Ako správne jesť Suši

Priamo od Tokyjského kuchára Naomichi Yasuda, MUNCHIES uvádza návod ako áno a ako nie jesť sushi. Pozor: Robili ste to zle.

Pamätajte si:

  • Je okej jesť sushi iba s rukami.
  • Nekombinujte zázvor a sushi, alebo zázvor a sójovú omáčku. Zázvor je na zbavenie sa chuti medzi sústami.
  • Keď namáčate sushi do sójovej omáčky, otočte ho rybou nadol.
  • Nikdy neotriasajte omáčku zo sushi. To je ako trasenie penisu na verejnosti.

 

Celý článok...
 

AKO SA VYRÁBA LEGENDÁRNA ČILI OMÁČKA HUY FONG

Sriracha's slávna "Kohútia" čili omáčka

Už si nevieme predstaviť ani jedno bistro alebo prevádzku Ázsjského charakteru bez tejto slávnej omáčky, do konca vzniklo mnoho jej napodobnín podobnej chuti ale ako to celé vzniklo, aké je motto tvorcu tejto značky, málo kto z nás pozná.

 

 

Celý článok...